فروش آنلاین فایل های لایه باز گرافیک و عکاسی شامل انواع وکتور,بک گراند,فون آتلیه,آلبوم عروس و کودک,بک دراپ و فایل های PNG دانلود مقاله,تحقیقو پروژه
دسته بندی محصولات
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
طراحی عکس کودک و نوزاد با بک دراپ های زیبا و حرفه ای کاشی کاری های زیبای ایرانی و اسلامی بک گراند های آتلیه ای فانتزی و رویایی زیبا سازی عکسها با افکت های متنوع و جذاب

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هر سوالی قبل از خرید و یا بروز مشکل در فایل خریداری شده لطفا با شماره 09167194700 تماس بگیرید یا به همین شماره در پیامرسان سروش پیام دهید. ایمیل فروشگاه :psddownload@yahoo.com

تحقیق در مورد سلول هاي بنيادي و كاربرد آن ها

تحقیق در مورد سلول هاي بنيادي و كاربرد آن ها

73 صفحه word |فونت tahoma سايز 14| قابل اجرا در آفيس 2010 و نسخه هاي جديدتر|قابل ويرايش و آماده چاپ
بخشي از تحقيق

چـكـيده:
 سلول هاي بنيادي سلول هايي هستند كه به علت داشتن پتانسيل هاي بالا در زمينه ي تقسيم شدن و تمايز به سلول هاي تخصصي بدن و نيز توانايي هاي آن ها در ترميم بافتي بسيار مورد توجه جامعه قرار گرفته اند اين سلول ها مي توانند به طور نامحدود هر نوع سلولي را به وجود آورند علاوه بر اين مي توانند از نظر ژنتيكي تغيير كنند به  صورتي كه پس از پيوند دفع نشوند. بيش از بيست سال قبل دانشمندان توانستند سلول هاي بنيادي را از جنين چند روزه موش جدا كنند و با مطالعه سال ها جزئيات بيولوژي سلول هاي بنيادي موش در سال 1998 موفق به جدا كردن سلول هاي بنيادي جنيني از جنين انسان شوند  امروزه سلول هاي بنيادي از موش ،انسان و ميمون گرفته مي شود.اين سلول ها دو خصوصيت ويژه دارند:
1ـ خود نوزائي (تقسيم و توليد سلول هايي با خواص يكسان بدون اينكه ويژگي سلول اوليه دچار تغيير شود)
2 ـ توانايي متمايز شدن به سلول هاي اعضاء مختلف بدن
اين سلول ها به طور كلي به سه دسته تقسيم مي شوند:
1 ـ سلول هاي بنيادي جنين  (Embryonic stem cells)
2 ـ  سلول هاي بنيادي بزرگسالان(Adult stem cells)
3 ـ سلول هاي بنيادي بند ناف( (Umbilical cord stem cells
هر كدام از اين سلول ها ويژگي هاي خاص خود را دارا هستند وهر كدام در قسمتهاي مختلفي از بدن يافت          مي شوند تعداد اين سلول ها در بدن بسيار كم و نادر است . سلول هاي بنيادي را در آزمايشگا ه ها در   محيط هاي خاصي كشت مي دهند و آزمايشات متعددي را روي آنها انجام مي دهند تا بتوانند بهترين و كاملترين موجود زنده را ايجاد كنند.

اين سلول ها كاربردهاي زيادي را در علم پزشكي دارا هستند و مي توانند بيماري هاي زيادي را درمان كنند بيماري هايي كه داراي بيشترين كانديد ها براي درمان توسط سلول هاي بنيادي مي باشند عبارتند از:

  1. diabetes
  2. 2.acute live
  3. heart failures
  4. muscular disorder
  5. arthritis
  6. brain damages and disorders
  7. vision disorders
  8. renal disorders
  9. hematopoietic and immune disease

2ـ ترميم كردن مغز به كمك سلول هاي مغز استخوان

3 ـ درمان كمردرد به كمك سلول هاي بنيادي

4 ـ درمان بيماري هاي قلبي به كمك سلول هاي بنيادي

5 ـ درمان بيماري هاي كبدي به كمك سلول هاي بنيادي

6 ـ درمان چين و چروك پوست به وسيله ي سلول هاي بنيادي
 از فناوري سلولهاي بنيادي به عنوان دومين انقلاب در زيست شناسي و پزشكي بعد از فناوري زيست ياد مي شود .فناوري سلول هاي بنيادي در مطالعات زيست شناسي تكويني يا جنين شناسي ، توسعه دارو سازي ، ناهنجار شناسي ، سم شناسي و مطالعه عملكرد ژن ها در موجود زنده داراي اهميت است . اما مهمترين ارزش اين سلول ها در طب ، پيوند است به گونه اي كه اميد محققان آن است كه بتوان اين سلول ها را در جهت درمان بسياري از بيماري هاي صعب العلاج به كار برد كه البته دانشمندان بر اين اميدند و پيش بيني مي نمايند كه در 10 سال آينده به اين هدف  دست يابند. .سلول هاي بنيادي كه از سلول هاي داخل بدن پستان داران جدا مي شوند  به دليل داشتن پتانسيل هاي بالا در زمينه تقسيم شدن ، تمايز به سلول هاي تخصصي بدن و نيز توانايي آنها در ترميم بافت هاي آسيب ديده بدن بسيار مورد توجه دانشمندان علوم پزشكي قرار گرفته اند. امروزه بسياري از دانشمندان مشغول مطالعه ،پژوهش و تحقيق بر روي سلول هاي بنيادي هستند و در اين زمينه به پيشرفت هاي قابل ملاحظه و چشم گيري دست يافته اند .آنها با جدا سازي سلول هاي بنيادي جنيني ، سلول هاي بنيادي  بند ناف و سلول هاي بنيادي بزرگسال از بدن انسان و كشت آن در محيط آزمايشگاه موفق به توليد بعضي از بافت هاي تخصصي بدن شدند كه به واسطه آنها مي توان بسياري از بيماران را از مرگ نجات داد. همچنين با استفاده از سلول هاي بنيادي بند ناف كودك ، مي توان همه بيماري هاي او را در دوران بزرگسالي50% درصد بيماري هاي والدين و 25% بيماري خواهران و برادران او را درمان كرد. علاوه بر اين دانشمندان در حال انجام آزمايشاتي در خصوص تبديل سلول هاي بنيادي به انسان هستنتد كه مطمئناً در سال هاي آينده شاهد آن هستيم. كشور ما نيز به همت دانشمندان و متخصصين اين رشته از جمله معدود كشورهايي است كه به اين فناوري دست يافته است. در كشور ما دو مركز تحقيقاتي به نام رويان و مدرس مشغول فعاليت در اين زمينه هستند كه دانشمندان مؤسسه رويان در سال گذشته موفق به توليد گوسفند شبيه سازي شده ، شدندكه اميدواريم همچنان شاهد موفقيت هايي در اين زمينه و در زمينه هاي ديگر علمي  براي كشور عزيزمان باشيم. در اين تحقيق سعي شده است كه به گوشه اي از فعاليت ها و دستاوردهاي محققان در دست يابي به فناوري تكثير و تمايز سلول هاي بنيادي اشاره شود و اطلاعاتي هر چند ناچيز در باره سلول هاي بنيادي در اختيار خوانندگان گرامي و پويندگان علوم پزشكي قرار داده شود. امروزه عليرغم پيشرفت هاي بزرگي كه در استفاده از سلول هاي بنيادي براي مقاصد درماني به دست آمده است ، بشر هنوز در ابتداي اين راه است و همچنان تحقيقات گسترده اي براي عملي ساختن ايده هاي محققان در دست انجام است كه اميدواريم هر چه زودتر اين ايده ها تحقق يابند. 
روش تحقيق:
در دنياي امروزي وزندگي ماشيني بسياري از بيماري هاي مسري ولايعلاج بوجو.د آمده است كه فكر دانشمندان و متفكرين علوم پزشكي را به خود مشغول داشته است . اين بيماري ها از آن جهت اهميت پيدا كرده است كه افراد زيادي را بطور ناگهاني و يا به طور تدريجي به كام مرگ و نابودي مي كشاند و از همه مهمتر اين كه اين بيماري ها به فرزندان آنها نيز منتقل مي شود و از همان ابتداي زندگي زنده بودن آنها را به مخاطره مي اندازد  لذا وجود اين بيماري ها سوألات بسياري را در ذهن انسان ايجاد مي كند كه عبارتند از :
1ـ آيا راهي براي تولد نوزاداني سالم از افراد مبتلا به بيماري مسري وجود دارد.
2ـ آيا مي توان از پيشرفت بيماري جلو گيري كرد.
3ـ اگر فردي قسمتي يا عضوي از بدن خود را در حادثه يا بر اثر بيماري از دست بدهد امكان ترميم آن وجود دارد
4ـ در پيوند اعضاء بدن مسئله اي به نام عدم پذيرش عضو توسط بدن گيرنده عضووجود دارد به چه طريق  مي توان به اين مشكل فائق آمد.
همين سئوالات بود كه ما را بر آن داشت تا به گردآوري اين مطالب بپردازيم و سختيها و مشكلات اين راه اعم از در دسترس نبودن كتابهايي در اين رابطه، كمبود منابع علمي در زمينه فوق و غيره را با جان و دل بخريم تا  بتوانيم به بعضي از اين سئوالات در حد توان و وسع خود پاسخي هر چند كوتاه و مختصر بدهيم و ديگران را نيز از پاسخ اين سئوالات مطلع كنيم.

ادبيات و سوابق سلول هاي بنيادي

     در رابطه با ادبيات و سوابق سلول هاي بنيادي مي توان به موارد زير اشاره كرد:

ـ طيبه رهبرپور، مژده صالح نيا و مسعود سليماني در خصوص تمايز سلول هاي كيسه زرده موش به سلول هاي اريتروئيدي در حضور اريتروپوئيتين تحقيقي انجام داده اند كه چكيده آن به شرح زير مي باشد:

  هدف: سلولهاي بنيادي خونساز کيسه زرده به علت توانايي تکثير زياد و عدم بروز آنتي ژنهاي وابسته به سازگار نسجي MHC، بهترين کانديد براي پيوند، سلول درماني و مطالعات تداخلات ژني هستند. با توجه به اختلاف نظر در مورد اثر گذاري اريتروپوئيتين (EPO: Erythropoeitin) بر تمايز سلولهاي کيسه زرده سعي شد تاثير EPO بر تمايز آنها به رده اريتروئيدي در شرايط In vitro بررسي شود.مواد و روشها: پس از تخليه جنينهاي 10 روزه موش نژاد NMRI، کيسه زرده آنها با کمک استريوميکروسکوپ جدا شد و سلولهاي آن ابتدا توسط روشهاي مکانيکي و بعد با آنزيم کلاژناز 1/0 درصد يا تريپسين 25/0 درصد، 02/0درصد اتيلن دي آميد تترااستيک اسيد (EDTA) به سلولهاي تک تبديل شدند. سپس از اين سلولها در حضور فاکتورهاي اينترلوکين 3، فاکتور سلول بنيادي و غلظتهاي مختلف اريتروپوئيتين در دو مرحله سنجش کلوني در محيط نيمه جامد صورت گرفت. بعد از 14 روز رنگ آميزي بنزيدين صورت گرفت و کلونيهاي بنزيدين مثبت به عنوان رده اريتروئيدي شمارش شدند. رنگ آميزي بنزيدين و رايت گيمسا روي لامهاي سيتواسپين آنها صورت گرفت. سپس براي بررسي اثر لايه پشتيبان بر کشت سلولهاي کيسه زرده، از هم کشتي اين سلولها با سلولهاي استروماي مغز استخوان استفاده شد.يافته ها: نتايج نشان داد که تمايز اين سلولها به رده اريتروئيدي در In vitro هم در حضور فاکتور EPO و هم در غياب اين فاکتور صورت مي گيرد، ولي در حضور فاکتور EPO تعداد کلونيها بنزيدين مثبت بيشتر و اندازه کلونيها بزرگتر بود. ميانگين تعداد کلونيها بنزيدين مثبت در گروه حاوي EPO با غلظت 1 U/ml نسبت به گروه فاقد  EPO، 55.4 درصد افزايش داشت اما اين افزايش از نظر آماري معني دار نبود. کشت اين سلولها روي لايه پشتيبان هم نشان داد که در حضور EPO تمايز به رده اريتروئيدي بهتر صورت مي گيرد.نتيجه گيري: در مجموع با توجه به نتايج به دست آمده مي توان چنين نتيجه گيري کرد که اين سلولها در In vitro بدون نياز به EPO به رده اريتروئيدي تمايز مي يابند اما حضور EPO باعث بهبود شکل گيري کلونيها اريتروئيدي مي شود. گرچه در اين خصوص نياز به تحقيقات بيشتري است.

ـ شيوا خضري، مجتبي رضازاده ولوجردي، حوري سپهري و حسين بهارونددر خصوص  بررسي خصوصيات كرونوتروپي كارديوميوسيتهاي مشتق از سلولهاي بنيادي جنيني موش پس از تيمار با فاكتور رشد فيبروبلاستي تحقيقي انجام داده اند كه چكيده مطلب آن به شرح زير مي باشد.
هدف: تاثير فاکتور رشد فيبروبلاستي بر تمايز کارديوميوسيتهاي حاصل از سلولهاي بنيادي جنين             (ES: Embryonic Stem Cells) موش و خصوصيات فارماکولوژيکي آنها مواد و روشها: تعداد 800 سلول بنيادي جنيني موش (Royan B1) در قطرات آويزان و در پتري ديش کشت شدند. پس از دو روز سلولهاي ES در هر قطره جمع شده و تشکيل اجسام شبه جنيني (EB: Embryoid Body) را دادند. به دنبال آن EB ها به مدت پنج روز ديگر به صورت سوسپانسيون در ظروف باکتريايي کشت شدند. در دو روز اول کشت در ظروف باکتريايي، سلولها با bFGF 10 ng/ml (basic Fibroblast Growth Factor) تيمار شدند. سپس EB ها به صورت منفرد در ظروف کشت سلولي 24 خانه که قبلا با ژلاتين 1/0 درصد مفروش شده بودند کشت شدند. تعداد ضربان EBها در دو گروه کنترل و bFGF به صورت روزانه شمارش و تاثير داروهاي کرونوتروپي ايزوپرنالين، کارباکول و فنيل افرين بر کارديوميوسيتهاي حاصل بررسي شد.
يافته ها: به کارگيري ايزوپرنالين و فنيل افرين بر کارديوميوسيتهاي حاصل سبب افزايش تعداد ضربان در دقيقه در هر دو گروه گرديد. اما تعداد ضربان در گروه
bFGF در ابتداي تکوين نسبت به گروه کنترل بيشتر بود. به طوري که بکارگيري ايزوپرنالين (p<035/0) و فنيل افرين (p<019/0) سبب افزايش معني دار ضربان نسبت به گروه bFGF شد. همچنين داروي کارباکول سبب کاهش تعداد ضربان در دقيقه در هر دو گروه شد اما تفاوتي در ميزان کاهش ضربان هر دو گروه ديده نشد. نتايج شمارش روزانه نيز نشان داد که EB هاي گروه کنترل تعداد ضربان در دقيقه بيشتري نسبت به گروه bFGF دارند و پايداري تعداد ضربان در دقيقه در طول زمان در گروه کنترل بيشتر از گروه bFGF است. تفاوت دو گروه در روز 7+5 با p<012/0، روز 7+7 با p<002/0، روز 7+9 با p<0001/0، روز 7+17 با p<014/0 روز 7+19 با p<001/0 معني دار بود.
نتيجه گيري: از نتايج به دست آمده مي توان استنباط کرد که
bFGF با اينکه بر تجلي يا عملکرد بعضي گيرنده ها در کارديوميوسيتها مي تواند موثر باشد ولي با شرايط مذکور به تنهايي در قلب زايي تاثيري ندارد.
ـ معاون علمي رئيس جمهور رتبه ششم ايران در سلول هاي بنيادي و رتبه هشتم در شبيه سازي حيوانات را برخي از دست آوردهاي اخير كشور عنوان كرد                                                              خبرگزاري مهر
تاريخچه:
تاريخچه تحقيقات در زمينه ي سلول هاي بنيادي به قرن نوزدهم زماني كه دانشمندان دريافتند برخي از  سلول ها مي توانند سلول هاي ديگري را توليد كنند ، بر مي گردد . در سال 1960 محققان كشف كردند كه مغز استخوان حداقل دو نوع سلول بنيادي را توليد مي كند  كه عبارتند از : سلول هاي خون ساز  كه انواع سلول هاي خوني را در بدن مي سازد وسلول هاي استرومال كه مي توانند بافت هاي غضروف ، اسخوان ، چربي و بافت هاي همبندي فيبروز را در بدن بسازند.در سال 1960 دانشمنداني كه موش ها را مطالعه         مي كردند ؛ دو منطقه از مغز موش را كه شامل سلول هاي تقسيم شونده كه تبديل به سلول هاي عصبي      مي شوند را كشف كردند.
 در سال 1990 دانشمندان دريافتند كه مغز بالغين شامل سلول هاي بنيادي است كه توانايي توليد سه نوع سلول هاي اصلي مغز كه شامل آستروسيت ها و اليگودندروسيت ها (سلول هاي غير عصبي) و نورون ها (سلول هاي عصبي ) مي شوند را دارا هستند.
بيشتر از بيست سال قبل دانشمندان توانستند سلول هاي بنيادي را از جنين ابتدايي موش جدا كنند و با سال ها مطالعه بر روي  جزئيات بيولوژي سلول هاي بنيادي موش توانستند به بسياري از خصوصيات آنها پي ببرند. در سال 1998 دانشمندان موفق به جدا كردن سلول هاي بنيادي جنيني از جنين انسان و رشد آن ها در محيط آزمايشگاه شدند واين سلول ها را سلول هاي بنيادي جنيني انسان ناميدند .اين سلول ها همان طور كه از نامشان پيدا است از جنين هاي چهار يا پنج روزه كه از تخم هايي كه درآزمايشگاهي بارور مي شوند به دست مي آيند و در محيط آزمايشگاهي در محيط هاي كشت اختصاصي رشد داده مي شوند.
بالاخره در سال 1998 اولين گزارش موفقيت آميز از تكثير و تمايز سلول هاي بنيادي جنيني انسان در آمريكا منتشر شد. اما با توجه به بروز برخي محدوديت ها در توليد و استفاده از سلول هاي بنيادي جنيني (كه  تلاش براي رفع آن ها كماكان ادامه دارد ) در چند سال اخير ، موج جديدي از تحقيقات بر روي سلول هاي بنيادي بالغ شروع شد كه با جديت تمام ادامه دارد.

اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file115_1911551_2095.zip360.3k

دانلود مجموعه بیش از 300 طرح گل گلی

دانلود مجموعه بیش از 300 طرح گل گلی دانلود مجموعه ی 228 فایل لایه باز وکتور با طرح های متنوع و زیبای گل گلی-خال خالی- راه راه و چهارخانه  فرمت این فایل ها EPS و AI میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل بیش از 300 نقش زیبای گل گلی -توپ توپی- راه راه و چهارخانه در طرح های متنوع میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاشی،پارچه،زیور آلات،دکوراسیون،کاغذ کادو و ... استفاده کنید. پیشنمایش ...

توضیحات بیشتر - دانلود 29,900 تومان

دانلود مجموعه بیش از 150 نقش هندسی،گلیم،گره چینی،کاشی و کتیبه ی ایرانی-اسلامی

دانلود مجموعه بیش از 150 نقش هندسی،گلیم،گره چینی،کاشی و کتیبه ی ایرانی-اسلامی دانلود مجموعه ی 111 وکتور نقوش سنتی،هندسی،گره چینی،کتیبه،کاشی کاری و گلیم ایرانی-اسلامی با طرح های بسیار زیبا و کاربردی  فرمت این فایل ها EPS میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل بیش از 150 نقش متنوع سنتی،ایرانی،اسلامی و هندسی میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاشی،پارچه،زیور آلات،دکوراسیون،کاغذ کادو و ... استفاده کنید. برای اجرای فای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 25,000 تومان

دانلود مجموعه 1700 پترن زیبا و کاربردی

دانلود مجموعه 1700 پترن زیبا و کاربردی دانلود مجموعه ی 185 وکتور پترن متنوع و بسیار زیبا و کاربردی شامل بیش از 1700 طرح پترن. فرمت این فایل ها EPS و AI میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل صدها نقش متنوع گلدار،چهارخانه،کودکانه،راه راه،خال خالی،دکوراتیو،کاغذ دیواری،عاشقانه و ... میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاغذ کادو،پارچه،زیور آلات،کاشی،کاغذ دیواری و ... استفاده کنید. تصویر تمام ای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 22,700 تومان
پرفروش ترین محصولات