فروش آنلاین فایل های لایه باز گرافیک و عکاسی شامل انواع وکتور,بک گراند,فون آتلیه,آلبوم عروس و کودک,بک دراپ و فایل های PNG دانلود مقاله,تحقیقو پروژه
دسته بندی محصولات
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
کاشی کاری های متنوع اسلامی و ایرانی یه عالمه پترن گل گلی تنوع بی نظیری از نقوش متنوع کاشی کاری

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هر سوالی قبل از خرید و یا بروز مشکل در فایل خریداری شده لطفا با شماره 09167194700 تماس بگیرید یا به همین شماره در پیامرسان سروش پیام دهید. ایمیل فروشگاه :psddownload@yahoo.com

تحقیق در مورد سیستم کنترل داخلی

تحقیق در مورد سیستم کنترل داخلی

61 صفحه word|فونت tahoma سايز 14| قابل اجرا در آفيس 2007 و نسخه هاي جديدتر|قابل ويرايش و آماده چاپ
بخشي از تحقيق

كنترل داخلي عبارتست از وضعي در يك شركت يا موسسه كه كارها به نحوي تقسيم شود كه كار هر كارمند توسط ديگري كنترل و تكميل و طوري انجام شود كه كار در هر مرحله مسئولي مشخص داشته باشد البته اجرا و تقسيم كار در چنين موسسه يا شركت مستلزم داشتن يك سازمان صحيح است كه وظايف ومسئوليت ها و اختيارات در هر اداره را طوري مشخص نمايد تا بدينوسيله بتوان وظيفه ومسئوليت هركارمند شاغل در هر اداره را معين نمود ضمناً وظايف او طوري باشد كه با انجام عمليات او كار به پايان نرسد بلكه در اداره ديگر توسط فرد مشخص ديگري كار او تكميل يا به نحوي ديگر كنترل گردد. . اين روش وسيستم كار خصوصاً در مورد كارهاي مالي وضعي را به وجود مي آورد كه يك كارمند كار را از اول تا آخر خود انجام ندهد بلكه كار او توسط كارمند ديگر ي كنترل  تكميل وامكان سوء استفاده جز با تباني چند نفر ميسر نباشد . بنابراين براي اجراي چنين هدفي از لحاظ سيستم كار بايد يك روش صحيح حسابداري درشركت به وجود آيد كه كارهاي مالي اعم از حسابداري مالي ، حسابداري صنعتي وكنترل بودجه با روش و سيستم صحيح پايه گذاري گرديده و احتياجات موسسه يا شركت را برآورده نمايد.

براي نيل به هدف غائي شركت بايد دستورالعمل ها و بخشنامه ها منطبق با قوانين تجاري تهيه و ملاك عمل قرار گيرد و چنانچه شركت در وضع نسبتاً‌بزرگي  باشد وجود حسابرس داخلي هم اجراي صحيح سيستم و بخشنامه ها و دستوالعمل ها را پي گيري وكنترل و همچنين ازنظر حسابرسي خارجي كه كار شركت را رسيدگي و اظهار نظر مي نمايد نيز مي توان با داشتن چنين وضعي از لحاظ كنترل داخلي و موجود بودن واحد حسابرسي داخلي كار را سهلتر و براي صاحبكار از لحاظ مادي مقرون به صرفه نمايد بنابراين كنترل داخلي قوي در يك شركت وضعي به وجود مي آورد كه :

اولاً با مقايسه با سيستم اصلي و عرف حرفة مزبور معين ومشخص مي شود كه كارآئي افراد و ادارات در چه سطحي است .

ثانياً  تا چه حد مي توان به گزارشات شركت اعتماد نمود.

ثالثاً تعيين مينمايد تا چه حد بخشنامه ها و دستورالعمل ها و سيستم در ادارات توسط افراد يا مديران اجرا مي شود.

رابعاً‌از اختلاس جلوگيري نموده و براي حفظ دارائيهاي شركت نهايت مراقبت به عمل مي آيد . حسابرسان مستقل ( خارجي) براي شروع به رسيدگي در شركتها يا موسسات قبلاً وضع كنترل داخلي موجود شركت مورد نظر را با سيستم صحيحي كه آن شركت بايد داشته باشد بررسي ونسبت به رفع موارد ضعف سيستم پيشنهاد هاي لازم طي گزارش جداگانه ارائه واز نتيجه اين بررسي چگونگي برنامه حسابرسي خود را نيز تهيه و تنظيم مي نمايد البته پيشنهاد ويا سيستم صحيح كنترل داخلي در صورتي به صاحبكار داده مي شود كه شركت مزبور با حسابرس قراردادي مبني بر رفع نكات ضعف كنترل داخلي قبلاً منعقد كرده باشد. بنابراين كنترل داخلي شامل كليه كنترلهاي اعمال شده ( خط مشي رويه ) كه به منظور حفظ دارائيها و جلوگيري از ايجاد بدهي ها و تعهدات اضافي و همچنين حصول اطمينان از اينكه كليه درآمدها دريافت گرديده و هزينه ها براساس كنترل صحيح انجام گرفته و از حد معقول تجاوز نكرده است مي باشد.

مفهوم کنترل داخلی

بسياري از مردم اصطلاح كنترل داخلي را به عنوان اقدامي از سوي واحد تجاري

براي جلوگيري از تقلب كارمندان تلقي مي‌كنند. واقعاً چنين اقداماتي بخش بسيار

ناچيزي از كنترل‌هاي داخلي است. هدف اصلي از كنترل‌هاي داخلي بالابردن كارايي و سودمندي عمليات واحد تجاري است.

سيستم كنترل داخلي شامل كليه اقداماتي است كه جهت دستيابي به اهداف زير به كار گرفته مي‌شود:

1) حفاظت دارائي‌ها از اتلاف، سوء استفاده، تقلب و استفاده غير مؤثر

2) افزايش صحت و قابليت اعتماد مدارك حسابداري

3) تسهيل اجراي كار واندازه گيري امور انجام شده با مقررات و سياستهاي واحد تجاري

4) ارزيابي كارايي و سودمندي عمليات

. كنترل داخلي شامل روشهايي است كه مديريت براساس آن براي اجراي وظائفي مانند خريد، فروش، توليد و حسابداري تفويض اختيار و مسئوليت مي‌كند. همچنين داخلي شامل برنامه تهيه، رسيدگي و توزيع گزارشهاي جاري به توسط سطوح مختلف سرپرستي است، كه تجزيه و تحليل آنها، ‌مديران را قادر مي‌سازد تا كنترل خود را بر انواع فعاليتهاي انجام شده در واحد تجاري بزرگ حفظ كنند.

همانطور كه ملاحظه مي‌شود كنترل‌هاي داخلي فقط محدود به حسابداري و امور مالي نيست بلكه استفاده از روشهاي بودجه، استانداردهاي توليد، بازرسي آزمايشگاهي، زمان سنجي و حركت سنجي و برنامه كارآموزي مهندسان و تكنسين‌ها نيز در بخشي از مكانيسمي است كه كنترل داخلي تلقي مي‌شود.

 

براي اجراي صحيح كنترل داخلي در هر واحد اقتصادي بايد عوامل زير در آن دستگاه موجود باشد.

1. وضع سازماني  

وظايف و اختيارات كارمندان و مديران به طور كتبي به آنها ابلاغ شده باشد و هرگونه تغييري كه در وضع كار كارمندان  يا مدير داده مي شود در شرح وظايف نامبرده ثبت و به او ابلاغ گردد و كارها به نحوي تقسيم شود كه اجراي صحيح هدف شركت را سهل تر و از افزايش هزينه جلوگيري كند وكارآئي در سطحي باشد كه منافع بيشتري نصيب دستگاه نمايد.

2. امور مالي :

سيستم صحيحي براي حسابداري ودفتر داري در نظر گرفته شود كه بتوان به آمارها و گزارشات اين دستگاه اطمينان داشت و اين واحد ( حسابداري ) خود كنترل مستقلي برروي نتايج حاصل از فعاليت روزانه دستگاه باشد و در واحد حسابداري بايد وظيفه نگهداري حسابها و دفاتر به عهده اشخاصي باشد كه در فعاليت اصلي وروزانه دخالتي نداشته باشند.

3. كنترل دارائي

روشهاي مناسب براي حفظ و نگهداري دارائيها موجود باشد وطي كنترلهائي (‌ عواملي ) از افزايش ( خريد ) دارائي هايي كه مورد نياز نمي باشد جلوگيري به عمل آورد.

4. حسابرسي داخلي :‌

وجود حسابرس داخلي در هر دستگاه به فراخور احتياجات و كميت كار مي باشد به طوري كه حسابرس مزبور هدف كلي شركت را با عمليات انجام شده تطبيق وگزارشات صحيح وكافي براي پيشبرد اهداف شركت در اختيار مديران قرار دهد.

در هنگام طرح سيستم كنترل داخلي توسط افراد متخصص در يك شركت بايد شرايط زير را در نظر داشت :

الف . درجه نظارت مدير يا صاحب موسسه در موسسات وشركتهاي كوچك امكان دارد اداره امور توسط صاحب موسسه باشد مثل اداره كردن مغازه كوچك خرده فروشي يا عمده فروشي يا شركت هاي كوچك ولي در شركت بزرگ سهامي معقول است اداره موسسه به يك وعده از مديران محول گردد چون امكان نظارت مدير عامل به تمام عمليات كمتر است.

ب. وسعت موسسه موسسه امكان دارد فاقد شعب و فقط داراي يك دفتر يا مغازه وسيع و داراي شعب مختلف باشد.

ج . انواع عمليات بازرگاني و تعداد كالاهاي مورد معامله در شركت نيز بايد مورد توجه قرار گيرد چه بسا فقط به دادو ستد يك نوع كالا ويا انواع كالا مشغول باشد كه براي هر نوع بايد كنترلهاي لازم را در نظر گرفت.

د . سهولت صورت برداري از كالا نيز براي طرح سيستم مورد توجه قرار مي گيرد مثلاً‌آيا نوع كالاي مورد معامله شركت اتومبيل يا ماشين آلات صنعتي و كشاورزي است يا انواع كالاي يدكي و داروئي مي باشد.

ذ. بها، وزن و درجه قابل حمل بودن كالا نيز بايد مورد توجه قرار گيرد . مثلاً‌ كنترلي كه براي مغازه جواهر فروشي بايد در نظر گرفت از هرحيث بايد قوي تر از فروشگاه ماشين آلات صنعتي باشد.

ر . ثابت بودن نرخ كالا و خدمات بايد نيز مشخص باشد تا بتوان كنترل بيشتري روي عمليات شركت داشت .

به طور كلي هر شركت وضع كنترل داخلي آن درحد متعارفي كه ذيلاً‌ذكر خواهد شد بايد باشد و حسابرس اين ضوابط اصلي را قبلاً‌مطالعه و بررسي كند تا اطمينان حاصل نمايد كه كنترلهاي داخلي شركت مورد رسيدگي به نحوي است كه مي توان مطمئن بود تمام معاملات به طورصحيح در دفاتر ثبت شد و از اموال و دارئي هاي شركت مواظبت لازم به عمل مي آيد . براي مطالعة وضع شركت حسابرس مبادرت به تهيه پرسشنامه هاي كنترل داخلي ( در قسمت هاي بعدي بحث خواهد شد ) نموده و براي مشتري خود ارسال مي دارد و طبق مفاد اين فرم ها از مسئولين و مديران شركت خواسته مي شود نسبت به پاسخ دادن به نحو صحيح به سوالات مطرح شده در فرم مزبور با توجه به واقعيت اقدام و پس از تكميل جهت بررسي وتهيه برنامه رسيدگي و به حسابرس عودت دهند.

تفاوت كنترل‌هاي داخلي اداري با كنترل‌هاي داخلي حسابداري

حسابرسان معمولاً به كنترل‌هاي داخلي كه ماهيت حسابداري دارند توجه مي‌نمايند. زيرا وجود اين كنترلها سبب ايجاد اعتماد به مدارك حسابداري و صورتهاي مالي است. به عنوان مثال تهيه صورت تطبيق ماهانه به توسط كارمندي كه مسئول وجوه نقد نيست و در ‌صدور چك نيز دخالتي ندارد كنترل داخلي حسابداري است كه احتمالاً ارائه مطلوب معاملات نقد را در مدارك حسابداري و صورتهاي مالي افزايش مي‌دهد.

برخي از كنترل‌هاي داخلي تأثيري بر صورت مالي ندارند نتيجتاً مورد توجه مستقيم حسابرسان مستقل قرار نمي‌گيرد اين گروه از كنترلها، كنترلهاي داخلي اداري ناميده ميشود.

مديريت واحدهاي تجاري علاقمند به وجود كتنرل‌هاي داخلي قوي در مورد عمليات كارخانه، فعاليت فروش و همچنين عمليات حسابداري و مالي است از اين رو مديريت درصد استقرار كنترل‌هاي داخلي اداري به منظور تأمين كارآيي عمليات و رسيدن به سياستها و مقررات قبلاً تشريح شده در كليه واحدها و ادارات واحد تجاري است. نمونه اي از كنترل‌هاي داخلي، اداري، دستورالعمل يا مقرراتي است كه در كليه كاركنان را به محل كار خاصي منع مي‌كند. چنين كنترل‌هايي ممكن است از لحاظ ايمني داراي اهميت باشند اما به طور مستقيم در ارتباط با صورتهاي مالي نيستند. نتيجتاً حسابرسان مستقل ارتباطي با آنها پيدا نمي‌كنند. از اين رو آنها كاري به اين ندارند كه تعيين كنند كه آيا كاركنان واحد تجاري واقعاً چنين مقرراتي را رعايت مي‌كنند يا خير. در بيانه شماره (1) استانداردهاي حسابرسي، انجمن حسابداران رسمي آمريكا، تعريف زير را براي كمك به تشخيص كنترل‌هاي حسابداري از كنترلهاي اداري بدست داده است.

كنترل‌هاي داخلي اداري

شامل طرح سازماني، روشها و مداركي است كه با فرايند تصميم گيري ارتباط دارد كه نهايتاً منجر به اختيارات مديريت در مورد معاملات ميشود ولي محدود به اينها نيست. چنين اختياراتي از وظايف مديريت همراه با مسئوليت دست يافتن به اهداف سازمان است و آن نقطه شروعي است براي استقرار كنترل‌هاي داخلي حسابداري در مورد معاملات.

كنترل داخلي حسابداري

تركيبي از طرح سازمان رويه‌ها و مداركي است كه به حفاظت دارائي‌ها و قابل اعتماد بودن مدارك مالي ارتباط دارد و به منظور اطمينان از موارد زير طرح شده است:

الف) انجام معاملات طبق دستور مديريت يا مجوز خاص

ب ) ثبت معاملات به منظور 1) تهيه صورتهاي مالي براساس اصول مورد قبول حسابداري يا هر اصل قابل اجرا، براي تهيه چنين صورتهايي 2) حفاظت و نگهداري دارائيها و پاسخگويي در مقابل آنها.

ج) استفاده از دارائيها فقط براساس مجوز مديريت

د) مقايسه اقلام دارائيهاي ثبت شده در دفاتر در فاصله زماني معقول با دارائيهاي موجود و اعمال روشي مناسب براي هر نوع اختلاف مشاهده شده.

مطالعه و ارزيابي كنترل‌هاي دالخي به توسط حسابرسان هميشه شامل بررسي و آزمايش كنترلهاي حسابداري است. مطالعه كنترل‌هاي داخلي كه صرفاً داراي ماهيت اداري است معمولاً در محدوده، مسئوليت حسابرسان مستقل كه هدف آن اظهار نظر در مورد مطلوبيت صورتهاي مالي است قرار نمي‌گيرد.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file13_1938777_4424.zip59.8k

دانلود مجموعه بیش از 300 طرح گل گلی

دانلود مجموعه بیش از 300 طرح گل گلی دانلود مجموعه ی 228 فایل لایه باز وکتور با طرح های متنوع و زیبای گل گلی-خال خالی- راه راه و چهارخانه  فرمت این فایل ها EPS و AI میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل بیش از 300 نقش زیبای گل گلی -توپ توپی- راه راه و چهارخانه در طرح های متنوع میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاشی،پارچه،زیور آلات،دکوراسیون،کاغذ کادو و ... استفاده کنید. پیشنمایش ...

توضیحات بیشتر - دانلود 29,900 تومان

دانلود مجموعه بیش از 150 نقش هندسی،گلیم،گره چینی،کاشی و کتیبه ی ایرانی-اسلامی

دانلود مجموعه بیش از 150 نقش هندسی،گلیم،گره چینی،کاشی و کتیبه ی ایرانی-اسلامی دانلود مجموعه ی 111 وکتور نقوش سنتی،هندسی،گره چینی،کتیبه،کاشی کاری و گلیم ایرانی-اسلامی با طرح های بسیار زیبا و کاربردی  فرمت این فایل ها EPS میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل بیش از 150 نقش متنوع سنتی،ایرانی،اسلامی و هندسی میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاشی،پارچه،زیور آلات،دکوراسیون،کاغذ کادو و ... استفاده کنید. برای اجرای فای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 25,000 تومان

دانلود مجموعه 1700 پترن زیبا و کاربردی

دانلود مجموعه 1700 پترن زیبا و کاربردی دانلود مجموعه ی 185 وکتور پترن متنوع و بسیار زیبا و کاربردی شامل بیش از 1700 طرح پترن. فرمت این فایل ها EPS و AI میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل صدها نقش متنوع گلدار،چهارخانه،کودکانه،راه راه،خال خالی،دکوراتیو،کاغذ دیواری،عاشقانه و ... میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاغذ کادو،پارچه،زیور آلات،کاشی،کاغذ دیواری و ... استفاده کنید. تصویر تمام ای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 22,700 تومان
پرفروش ترین محصولات