فروش آنلاین فایل های لایه باز گرافیک و عکاسی شامل انواع وکتور,بک گراند,فون آتلیه,آلبوم عروس و کودک,بک دراپ و فایل های PNG دانلود مقاله,تحقیقو پروژه
دسته بندی محصولات
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
کاشی کاری های متنوع اسلامی و ایرانی یه عالمه پترن گل گلی تنوع بی نظیری از نقوش متنوع کاشی کاری

اطلاعیه فروشگاه

در صورت داشتن هر سوالی قبل از خرید و یا بروز مشکل در فایل خریداری شده لطفا با شماره 09167194700 تماس بگیرید یا به همین شماره در پیامرسان سروش پیام دهید. ایمیل فروشگاه :psddownload@yahoo.com

تحقیق در مورد شناسائی و طبقه بندی خاک

تحقیق در مورد شناسائی و طبقه بندی خاک

58 صفحه word|فونت tahoma سايز 14| قابل اجرا در آفيس 2007 و نسخه هاي جديدتر|قابل ويرايش و آماده چاپ
بخشي از تحقيق

تقسيم‌بندي ملاك‌ها براي خاكهاي نرم

جدول مربوط به تغيير شكل‌پذيري براي گروه‌بندي خاكهاي دانه‌نرم بر اساس تستهاي آزمايشگاهي تشكيل اصولي را مي‌دهند. گل و لاي‌هاي آلي و خاك رس‌ها متفاوت از خاكهاي غيرآلي هستند كه در همان مكان قرار دارند و متوسط  رنگ و مزه مي‌توان تشخيص داد. در مورد هرگونه شك و ترديدي، مواد ممكن است روي گاز خشك شوند و دوباره با آب مخلوط شوند و دوباره در مرز مايع تست شوند. تغيير شكل خاكهاي آلي دانه نرم به طور قابل توجهي با گاز كاهش مي‌يابد. خشك كردن روي گاز بر مرز مايع خاكهاي غيرآلي اثر  مي‌گذارد. در مرز مايع كاهشي وجود دارد كه پي از خشك كردن توسط گاز به مقدار كمتر از  مرز مايع مي‌رسد و قبل از خشك كردن شناسايي آن مثبت است.

 

طبقه‌بندي مرزي براي خاكهاي دانه‌نرم

خاكهاي دانه‌نرم كاهش مي‌يابند يا از لحاظ عملي روي خط A، 35=Wl خط و 5=Wl هستند و اين خطوط اختصاص به طبقه‌بندي مناسب مرزي دارند. خاكهايي در مسير A‌ يا از لحاظ عملي روي آن داراي اندكي تغيير شكل‌پذيري بين 4 و 7 مي‌باشند و به Ml-CL‌ تقسيم مي‌شوند.

خاكهاي رسي غيرآلي در محيطي با سازگاري بالا هستند. و توسط فشردگي و خواص تورم بالا مشخص مي‌شوند. زماني كه در رده تغيير شكل‌پذيري قرار مي‌گيرند در بالاي خط A قرار دارند. برخي ممكن است در پائين خط A قرار داشته باشند. كائولين به عنوان گل و لاي غيرآلي عمل مي‌كند و معمولاً در پائين خط A است. و مثل ML، MI، MH گروه‌بندي مي‌شود گرچه اين خاك  رسي از قسمت شني مواد معدني است. روش‌هاي گروه‌بندي براي خاكهاي دانه‌درشت و نرم با استفاده از اين سيستم ممكن است تشكيل يك نمودار جريان را دهد كه در شكل‌هاي 5-4 و 6-4 نشان داده شده است.

 

تناسب نسبي براي اهداف مهندسي

ويژگي گروه‌هاي مختلف  خاك طوري است كه مناسب با مقدار جاده‌ها، خطها هوايي مواد اصلي، زيرگروه هماهنگي و گسترش است. و تجهيزات (از لحاظ كيفي) از وزن خشك واحد، مقدار CBR و واحدهاي زيرگروه در جدول مشخص شده است. ويژگي‌ها متناسب با زيرسازي هستند. مقادير به عنوان ماده تراكم، ويژگي‌هاي تراكم و موادي براي كنترل شيب و تراوش لازم است. كه قابليت تراوايي و وزن خشك واحد هم مشخص است. ويژگي ها متناسب با كانال، تراكم، قابليت كارايي و مواد ساختماني و قدرت و نيروي كششي است كه تراكم و اشباع مي‌شود و اين از لحاظ كيفي بيان شده است. اين اطلاعات براي اهداف راهنمايي يا نشان دادن خوب بودن خاك بر اساس IS پيشنهاد شده است. طرح‌هاي بزرگ و مهم لازم است و تحقيقات عملكرد خاك اول از همه با جزئيات بيان شده‌اند. مقايسه‌اي بين گروه‌بندي مؤسسه استاندارد و گروه‌بندي يكسان وجود دارد كه نشان دهنده نكات زيادي از تشابه است كه فقط برخي نقاط  به ويژه در طبقه‌بندي خاكهاي نرم متفاوت هستند.

 

6-4. مثالهاي مشخص

مثال 1-+4

2 خاكم S1 و S2 در آزمايشگاه به منظور ثبات آنها آزمايش شدند. اطلاعاتي  به صورت زير موجود است:

s2                 خاك s1              خاك s1

20%             18%                 WP‌ مرز پلاستيك

60%             38%                 WL‌ مرز مايع

5                  10                    IF اندكس جريان

50%             40%                 W‌ مقدار طبيعي رطوبت

a) كدام خاك داراي حالت پلاستيكي بيشتري است؟

b) كدام خاك داراي مواد اصلي بهتري در هنگام آجدار كردن است؟

c) كدام خاك داراي قدرت پايداري بهتري به عنوان عملكرد آب است؟

e) چه مواد آلي در اين خاكها وجود دارد؟

 

شكل صفحات 121 و 122

 

مكان اين خاكها را روي نمودار تغييرپذيري طراحي كنيد و آنها را در گروه مؤسسه استاندارد طبقه‌بندي نماييد.

200= (18-38)=WP-W1=IP براي خاك S1  اندكس تغييرپذيري (a)

40= (20-60)=Wp-Wl=IP براي خاك S2

واضح است كه خاك S2 حالت پلاستيكي بيشتري دارد. همان‌طوري كه در طبقه‌بندي Burmistef ميزان تغييرپذيري گفتيم مرزهاي S1 بين تغيير شكل‌پذيري كم تا متوسط و S2 بين تغييرشكل‌پذيري متوسط تا بالا است.

 براي خاك IC=S1

 براي خاك IC=S2

چون اندكس ثبات براي خاك S1 منفي است روي آجدار بودن مي‌باشد. خاك S2‌ احتمالاً داراي ماده پي‌ريزي بهتري است

10= براي خاك S1  IF

5= براي خاك S2  IF

چون اندكي جريان براي خاك S2 كوچكتر از S1‌ است پس 2 داراي قدرت پايداري بهتري به عنوان محتوي آب مي‌باشد.

20=10/20=IF/IP= براي خاك S1  IT

8=5/40=براي خاك S2  IT

چون اندكس مقاومت و پايداري براي خاكهاي S2 بزرگتر است پس قدرت پايداري بهتري در محدوده پلاستيك مي‌باشد. چون تغيير شكل‌پذيري براي هر دو خاك پائين است احتمال وجود مواد آلي كم است.

اين نتايج ممكن اشست تقريباً از موارد زير اثبات شود:

خاكها روي نمودار تغييرشكل‌پذيري كه در شكل 7-4 نشان داده شده است علامت‌گذاري شوند.

 

شكل ص 123

 

به ترتيب S1 و S2 در منطقه CI و CH هستند.

مثال 2-4

 نمونه خاك داراي مرز مايع 20 درصدي و مرز پلاستيكي 12 درصدي است. اطلاعات زير از تجزيه و تحليل الك به دست آمده است.

عبور %          اندازه الك

100               ميليمتر 032/2

85                ميليمتر 422/0

38                ميليمتر 075/0

چون بيش از 50% مواد بزرگتر از m75 هستند خاك دانه‌درشت مي‌باشد. طبقه بندي خاك تقريباً مطابق با طبقه‌بندي يكسان يا طبقه بندي مؤسسه استاندارد است. 100 درصد مواد از الك 032/2 ميليمتري مي‌گذرند مواد 075/0 ميليمتري هم از الك عبور مي‌كنند. چون اين دانه از اين الك مي‌گذرند 100 درصد دانه‌درشت از الك عبور مي‌كند.

چون بيش از 50% دانه درشت از اين الك مي‌گذرد به عنوان شن و ماسه گروه‌بندي شده است.

چون بيش از 12 درصد مواد از الك  m75 گذشتند بايد SM يا SC‌ باشند. هم‌اكنون مي‌بينيد كه اندكس تغيير شكل‌پذيري IP 8=(12-20) است و بزرگتر از 7 مي‌باشد. اگر مقدار WL و IP‌ روي نمودار  تغيير شكل‌پذيري طراحي شود اين نقاط در بالاي خط a‌ هستند كه روبه كاهش مي‌باشند.

بنابراين خاك به عنوان SC در گروه‌بندي مؤسسه استاندارد طبقه‌‌بندي شده است و ممكن است به راحتي بررسي شود.

 

خلاصه نكات مهم

 1. روشهاي تعميم يافته شامل شناسايي خاكها در آزمايشگاه و از زمين هستند و به منظور طبقه بندي خاكها در نظر گرفته شده‌اند. و رسوب و ته‌نشين خاك طبيعي به طور گسترده در خواص و عملكرد مهندسي متفاوت است.
 2. مشخصه‌هاي مطلوب طبقه‌بندي خاك از لحاظ مهندسي مبهم است و تقريباً غير ممكن است كه شامل يك سيستم متناسب است.
 3. روشهاي طبقه‌بندي شامل طبقه‌بندي زمين‌شناسي و توصيفي است و توسط ساختار آن طبقه‌بندي مي‌شود.
 4. طبقه‌بندي بافتي به عنوان بخشي از سيستم‌هاي منظم مثل طبقه‌بندي يكسان خاك است.
 5. طبقه‌بندي استاندارد هندي خاك شامل شباهتهاي زيادي به طبقه بندي يكسان خاك است گرچه در برخي جاها به ويژه با توجه به طبقه‌بندي خاكهاي نرم متفاوت است.
 6. اندازه ذره يك ملاك اوليه براي طبقه‌بندي خاكهاي دانه‌درشت است در حاليكه ويژگي تغييرشكل‌پذيري در نمودار تغيير شكل‌پذيري ملاك اوليه براي طبقه‌بندي خاكهاي دانه‌نرم است.

 

5-1. مقدمه

رسوبات خاك طبيعي همواره شامل آب هستند. تحت شرايط خاص، نم خاك يا آب موجود در خاك ساكن نيست يا توانايي حركت در خاك را دارد. حركت آب در خام بر روي خواص و رفتار خام، به صورتي نسبتاً قابل ملاحظه تأثير مي‌گذارد. آب خاك مي‌تواند در عمليات ساختماني و عملكرد ساختمان كامل شده نفوذ داشته باشد. آب رسوبي اغلب در طول عمليات ساختماني مورد توجه قرار مي‌گيرد؛ روشي كه در آن، حركت آب در خاك مي‌تواند اتفاق بيافتد و در نتيجه، تأثيرات آن جاذبه‌اي قابل توجه در تمرين مهندسي فني و تخصصي است.

 

5-2. نم خاك و روش‌هاي وقوع آن

حضور آب در فضاهاي خالي يك توده خاك «آب خاك» ناميده مي‌شود. بخصوص، اصطلاح نمناك براي مشخص كردن آن بخش از خرده آب سطحي استفاده شده است كه فضاهاي خالي در خاك بالاي بستر آب رسوبي را اشغال مي‌كند. آب خاك ممكن است به طور وسيع در سخنراني به شكل‌هاي «آب آزاد» يا آب گرانشي يا آب نگاه داشته شده، باشد. اولين نوع براي حركت در فضاي سوراخي ريز در توده خاك، تحت نفوذ جاذبه، آزاد است؛ دومين نوع آن است كه در مجاورت سطح دانه‌هاي خاك با نيروهاي خاص جاذبه نگاه داشته مي‌شود.

 

5-2-1. آب گرانشي

آب گرانشي، آب موجود در مازاد نمي است كه خاك مي‌تواند آن را نگه دارد. اين آب به صورت يك مايع جابجا مي‌شود و به وسيله نيروي گرانشي مي‌تواند جريان داشته باشد. آب گرانشي توانايي انتقال فشار هيدوليكي را دارد.

آب گرانشي مي‌تواند به اجزاي a) آب آزاد (بخش اصلي آب)، b) آب مويينه‌اي تقسيم شود. آب آزاد ممكن است بيشتر متمايز شده باشد به عنوان :

 1. آب سطحي آزاد
 2. آب رسوبي.

a) آب آزد (بخش اصلي آب): اين آب آزاد سطحي ممكن است از نزولات آسماني، زهاب آب، سيل، برف ذوب شده، آب به دست آمده از عمليات هيدروليكي خاص، باشد. اين آب مفيد است وقتي كه با يك ساختمان تماس پيدا مي‌كند يا وقتي كه از هر روشي به آب رسوبي نفوذ مي‌كند.

آبشار و زهاب آب نمونه‌هاي فرساينده‌اي هستند كه مي‌توانند خاك را بشويند و با خود ببرند و باعث مشكلات خاصي در قدرت و ثبات رشته‌هاي مهندسي فني ـ تخصصي شوند. خواص آب آزاد سطحي نظير آبهاي معمولي است.

 1. آب رسوبي (ته‌نشين): آب رسوبي، آبي است كه منافذ خالي در خاك را تا بستر آب رسوبي پر مي‌كند و در داخل آن جابجا مي‌شود. اين آب تمام منافذ خالي را به طور يكپارچه پر مي‌كند. در چنين موردي، گفته مي‌شود كه خاك اشباع شده است. آب رسوبي از قوانين هيدروليكي تبعيت مي‌كند. سطح بالايي منطقه اشباع كامل خاك، آنچه كه در آن آب رسوبي در معرض فشار جو قرار گرفته است، بستر آب رسوبي ناميده مي‌شود. بلندي بستر آب رسوبي در يك نقطه داده شده سطح آب رسوبي ناميده مي‌شود.

b) آب (رطوبت ) مويينه‌اي: آبي كه در يك موقعيت معلق، مي‌باشد و به وسيله نيروهاي كششي سطح در داخل شكاف‌ها و منافذ اندازه مويينگي در خاك نگه داشته مي‌شود، آب مويينه‌اي ناميده مي‌شود.

فرضيه مويينگي با تعداد جزئيات در بخش بعد مطالعه خواهد شد.

 

5-2-2. آب نگاه داشته شده

آب نگاه داشته شده،آبي است كه در منافذ خاك يا فضاهاي خالي خاك، به خاطر نيروهاي خاص جاذبه، نگاه داشته مي‌شود. اين آب مي‌تواند بيشتر طبقه‌بندي شود به عنوان

a) آب ساختماني

b) آب جذب شده.

بعضي اوقات حتي ممكن است گفته شود كه آب مويينگي به اين طبقه از آب نگاه داشته شده تعلق دارد، زيرا عمل نيروهاي مويينگي براي ايفاي نقش در اين مورد، مورد نياز خواهد شد.

a) آب ساختماني: آبي كه از لحاظ شيميايي مانند يك بخش از ساختمان بلوري دانه‌هاي خاك معدني، تركيب شده است، آب ساختماني ناميده مي‌شود. تحت بارگيري كه در مهندسي فني ـ تخصصي با آن برخورد مي‌شود، اين آب نمي‌تواند با هر وسيله‌اي جدا شود. حتي خشك كردن در دماي  110ـ 105 بر آن تأثير نمي‌گذارد. زيرا آب ساختماني به عنوان بخش و قسمتي از دانه‌هاي خاك مورد توجه قرار گرفته است.

b) آب جذب شده: اين آب از

 1. نام هيگروسكوپيك
 2. نم قشري

تشكيل مي‌شود.

 1. نام هيگروسكوپيك: خاك‌هايي كه كاملاً خشك به نظر مي‌رسند، با اين حال، شامل قشرهاي خيلي نازك نم (رطوبت) در اطراف دانه‌هاي معدني خود مي‌شود، نم هيگروسكوپيك ناميده مي‌شود، كه همچنين نم تلاقي يا نم محدود شده سطحي نيز ناميده مي‌شود. اين شكل از رطوبت در يك ناحيه متراكم است، و سطوح دانه‌هاي خاص خاك را مانند يك قشر خيلي نازك احاظه مي‌كند. ذرات خاك، نم هيگروسكوپيك خود را نه تنها از آب بلكه همچنين از هواي حو به وسيله نيروي فيزيكي جاذبه پيوندهاي يوني ارضا شده بر روي سطوحشان استخراج مي‌كنند. وزن يك نمونه خشك شده با كوره، وقتي كه در معرض جو قرار مي‌گيرد، بسته به بيشترين حد ميكروسكوپي، تا يك حدي افزايش خواهد يافت، كه به ترتيب به دما و رطوبت نسبي هوا، و خصوصيات دانه‌هاي خاك بستگي دارد. خاك‌هاي دانه‌درشت و نامرغوب به علت سطح معين پائين يا ظرفيت هر بخش ناحيه سطح، نسبتاً نم هيگروسكپويك كمي دارند. ميانگين شن‌هاي هيگروسكوپي، گل‌ها و خاك رس‌ها، به ترتيب يك درصد، هفت درصد و هفده درصد است؛ ارزش بالاي خاك رس‌ها به خاطر اندازه خيلي كوچك دانه‌هاي آن و در نتيجه سطح معين بالا است. ضخامت لايه جذب شده ممكن است از 200 Aتا 30A براي خاك رس‌ها (mm7-10= A1)تغيير مي‌كند. قشر نم هيگروسكوپي مشهور است به اينكه به دانه‌هاي خاك با نيرويي بسيار زياد محكم پيوند داده شده است، به بزرگي حدود 10000 اتمسفر، نزديكتر، نم هيگروسكوپي خاك به طرف سطح بافت خاك جذب مي‌شود، و بيشتر متراكم مي‌شود. اين نيروهاي فيزيكي، در اين موقع، استوار و محكم مي‌شوند تا به صورت الكتريكي ـ شيميايي در طبيعت باشند.

نم هيگروسكوپيك نه به وسيله جاذبه و نه با نيروهاي مويينه‌اي تحت تأثير قرار نمي‌گيرد و به شكل مايع حركت نمي‌كند. اين نم به طور عادي و معمولي نمي‌تواند تبخير شود. اگرچه، نم هيگروسكوپيك به وسيله كوره خشك كننده در 110ـ 105 قابل جابجايي است. رطوبت در اين شكل خواصي دارد كه به طور قابل توجهي با آن دسته از آبهاي مايع متفاوت است. نم هيگروسكوپيك چگالي بيشتر، نقطه جوش بالاتر، غلظت بيشتر، كشش سطح بزرگتر، و نقطه انجماد خيلي پائينتر از آب معمولي دارد.

نم هيگروسكوپيك تأثيري آشكار بر روي پيوند و شكل‌گيري خواص يك خاك گل‌آلود دارد؛ اين نم، همچنين روي نتايج آزمايش جاذبه خاص بافت خاك تأثير مي گذارد. اين مطلب، به خاطر حجم آب جابجا شده‌اي است كه به وسيله مقدار نم هيگروسكوپي خيلي پائين است، بنابراين بيشتر به سمت معيارهاي بالاتر جاذبه معين هدايت مي‌شود تا معيار صحيح. (اين اشتباه مي‌توانست از 4 درصد تا 8 درصد بسته به هيگروسكوپي رديف شود.)

 

نم قشري ورقه‌اي

نم قشري به خاطر غلظت بخار آب، روي بافت‌هاي خاك شكل مي‌گيرد. و اين وابسته به سطح ذره خاك به عنوان يك ورقه، بالاي لايه قشر نم هيگروسكوپيك است. اين نم قشري، همچنين به وسيله نيروهاي مولكولي با حرارت بالا اما نه به زيادي كه در مورد قشر نم هيگروسكپويك وجود دارد، نگاه اشته مي‌شود. مهاجرت نم قشري مي‌تواند به وسيله به كار بردن يك انرژي پتانسيل خارجي مثل پتانسيل گرمايي الكتريكي القا شود. اين مهاجرت، سپس، از نقطه‌هاي دمال بالاتر/ پتانسيل بالاتر به نقطه‌هاي دماي پائين‌تر/ پتانسيل پائين‌تر خواهد بود. نم قشري فشار هيدروستاتيك خارجي را از خود عبور نمي‌دهد. نسبتاً به آرامي مهاجرت مي‌كند. اگر سطح معين خاك بزرگتر باشد، مي‌تواند شامل نم قشري بيشتري شود. وقتي نم قشري نظير حداكثر نم مولكولي خاك باشد، خاك از حداكثر چسبندگي و ثبات خود برخوردار است.

 

5-3. نول و فشارهاي مؤثر

به عنوان يك پيش‌نياز، بياييد به چيزهايي  در مورد فشارهاي جوستاتيك نگاه مي‌كنيم.

 

5-3-1. فشارهاي جوستاتيك

علت فشارهاي داخل يك توده خاك بارهاي خارجي كه مربوط به خاك هستند و همچنين خود وزني خاك است. الگوي فشارهاي به وجود آمده به وسيله  بارهاي خارجي معمولاً خيلي پيچيده است. اما، در اينجا يك حالت رايج وجود دارد كه در آن، خودـ وزني خاك، الگوي خيلي ساده فشارها را، افزايش مي‌دهد و اين وقتي است كه سطح زمين افقي است و خاك طبيعي در مسيرهاي افقي، به طور قابل ملاحظه‌اي تغيير نمي‌كند. اين حالت اغلب در مورد رسوب‌هاي نهشتي وجود دارد. در چنين حالتي، به اين فشارها به عنوان فشارهاي جوستاتيك، مراجعه مي‌شود. به علاوه در اين حالت، فشارهاي شكسته شده نمي‌توانند  روي سطوح عمودي و افقي در داخل توده خاك باشند. بنابراين، فشار جوستاتيك عمودي ممكن است به آساني با توجه به وزن خاك بالاي آن عمق تخمين زده شود. اگر واحد وزن خاك با عمق يكي باشد،

عمق تحت بررسي= Z

واحد وزن خاك=

فشار جوستاتيك عمودي=  هرجا

در نتيجه، فشار جوستاتيك عمودي به طور خطي با عمق در اين نمونه تغيير مي‌كند.

 

نمودار

 

 

اگرچه مشهور است كه بخش وزن خاك به ندرت با عمق يكي است. معمولاً خاك به دليل فشردگي حاصل از فشارهاي جوستاتيك، با عمق فشرده‌تر مي‌شود. اگر واحد وزن خاك به طور مداوم تغيير مي‌كند مي‌تواند به وسيله  وسايل انتگرال ارزيابي شود.

 

اگر خاك لايه لايه شود، با واحد وزن‌هاي متفاوت براي هر لايه،  ممكن است به راحتي به وسيله فشردگي تخمين زده شود:

 

5-3-2. فشارهاي نولي و مؤثر

جلوي فشار كل، هر كدام به خاطر خود ـ وزني خاك يا به خاطر نيروهاي كاربردي خارجي يا به خاطر هردو، در هر نقطه داخل يك توده خاك به وسيله دانه‌هاي خاك، همچنين به وسيله حضور آب در منافذ يا فضاهاي خالي در مورد يك خاك اشباع شده، گرفته مي‌شود. (در اينجا  منظور از فشار، فشار ميكروسكوپي، ناحيه كل/ نيرو؛ فشارهاي تلاقي در اتصال‌هاي بافت به بافت به خاطر ناحيه اتصال خيلي كوچك در ارتباط با برش عرضي خيلي بالا خواهند بود و اينها مناسب اين متن نيستند). فشار نولي به عنوان فشار حمل شده توسط منفذ آب تعريف مي‌شود و در همه مسيرها، وقتي كه در آنجا تعادلي ساكن وجود دارد، يكسان است زيرا آب نمي‌تواند فضا شكسته شده ساكن را جابجا كند. اين فشر، همچنين فشار منفذ آب ناميده مي‌شود با U‌ نشان داده مي‌شود و با  در عمق Z‌ زير بستر آب مساوي خواهد بود:

U=

فشار مؤثر به عنوان تفاوتي بين فشار كلي و فشار نولي تعريف مي‌شود، همچنين به آن به عنوان فشار بين دانه‌اي مراجعه مي‌شود و نشان داده مي‌شود با:

 

معادله 5-5، تساوي فشار مؤثر است.

فشار مؤثر در كاهش نسبت فضاي خالي خاك و در آماده‌سازي قدرت شكننده نفوذ كرده است، در حاليكه فشار نولي هيچ نفوذي روي نسبت فضاي خالي ندارد و در آماده‌سازي قدرت شكننده بي‌تأثير است.

بنابراين اصل فشار مؤثر ممكن است مانند زير بيان شود:

 1. فشار مؤثر با فشار كلي منهاي فشار منفذ مساوي است.
 2. فشار مؤثر جنبه‌هاي مشخص رفتار خاك را كنترل مي‌كند، بخصوص قابليت تراكم و قدرت شكننده.

اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 6,000 تومان

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file32_1938947_1774.zip110.8k

دانلود مجموعه بیش از 300 طرح گل گلی

دانلود مجموعه بیش از 300 طرح گل گلی دانلود مجموعه ی 228 فایل لایه باز وکتور با طرح های متنوع و زیبای گل گلی-خال خالی- راه راه و چهارخانه  فرمت این فایل ها EPS و AI میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل بیش از 300 نقش زیبای گل گلی -توپ توپی- راه راه و چهارخانه در طرح های متنوع میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاشی،پارچه،زیور آلات،دکوراسیون،کاغذ کادو و ... استفاده کنید. پیشنمایش ...

توضیحات بیشتر - دانلود 29,900 تومان

دانلود مجموعه بیش از 150 نقش هندسی،گلیم،گره چینی،کاشی و کتیبه ی ایرانی-اسلامی

دانلود مجموعه بیش از 150 نقش هندسی،گلیم،گره چینی،کاشی و کتیبه ی ایرانی-اسلامی دانلود مجموعه ی 111 وکتور نقوش سنتی،هندسی،گره چینی،کتیبه،کاشی کاری و گلیم ایرانی-اسلامی با طرح های بسیار زیبا و کاربردی  فرمت این فایل ها EPS میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل بیش از 150 نقش متنوع سنتی،ایرانی،اسلامی و هندسی میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاشی،پارچه،زیور آلات،دکوراسیون،کاغذ کادو و ... استفاده کنید. برای اجرای فای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 25,000 تومان

دانلود مجموعه 1700 پترن زیبا و کاربردی

دانلود مجموعه 1700 پترن زیبا و کاربردی دانلود مجموعه ی 185 وکتور پترن متنوع و بسیار زیبا و کاربردی شامل بیش از 1700 طرح پترن. فرمت این فایل ها EPS و AI میباشد و قابل بزرگنمایی تا اندازه ی دلخواه بدون افت کیفیت اند. این مجموعه شامل صدها نقش متنوع گلدار،چهارخانه،کودکانه،راه راه،خال خالی،دکوراتیو،کاغذ دیواری،عاشقانه و ... میباشد.از این وکتورها میتوانید در طراحی کاغذ کادو،پارچه،زیور آلات،کاشی،کاغذ دیواری و ... استفاده کنید. تصویر تمام ای ...

توضیحات بیشتر - دانلود 22,700 تومان
پرفروش ترین محصولات